Tuesday , March 19 2024

Sucevenii au cucerit trei titluri naţionale la alergare montană

Gabriela Andreea Doroftei (CSM Suceava) şi Gabriel Bularda (CSM Dorna Vatra Dornei) au devenit campioni naţionali la categoria juniori, iar CSM Dorna a obţinut titlul naţional pe echipe. Etapa finală a Campionatului Naţional de Alergare Montană a adunat la Câmpulung Moldovenesc aproximativ 100 de sportivi

Alergare Montana (2)

Atleţii cluburilor sucevene au cucerit trei titluri naţionale la etapa finală a Campionatului Naţional de Alergare Montană ce a avut loc sâmbătă trecută, la Câmpulung Moldovenesc. Aflată pe teren propriu, Gabriela Andreea Doroftei, sportivă pregătită de Erzilia Tâmpău la CSM Suceava a cucerit medalia de aur în proba de 4 kilometri rezervată junioarelor, cu un avans de peste un minut.

Gabriel Bularda, atlet pregătit de Cristi Prâsneac la CSM Dorna a dominat proba de 8 kilometri rezervată juniorilor, pe care a câştigat-o cu un avans de peste trei minute. Graţie acestei victorii şi a punctelor aduse de Gabriel Marius Rădoi (locul 5) şi Alexandru Miron (locul 11), CSM Dorna Vatra Dornei a câştigat şi titlul naţional pe echipe.Alergare Montana (1)

Clasamentele etapei finale a Campionatului Naţional:

Junioare I:

1. Gabriela Andreea Doroftei (CSM Suceava)

2. Iulia Melinda Zudor (CSM Cluj-Napoca)

3. Diana Elena Bogoş (CSM Oneşti)

Juniori I:

1. Gabriel Bularda (CSM Dorna Vatra Dornei)

2. Adrian Garcea (CS Pandurii Târgu Jiu)

3. Peter Daniel Herman (CSS Mediaş)

Senioare:

1. Denisa Ionela Dragomir (SCM Piteşti)

2. Ingrid Mutter (CSM Cluj-Napoca)

3. Adela Paulina Bălţoi (CS Pandurii Târgu Jiu)

Seniori:

1. Giorgy Szabolcs (CSM Cluj-Napoca)

2. Cătălin Atănăsoaie (CSU Reşiţa)

3. Marcel Cristian Bălan (CSM Cluj-Napoca)

Organizată de Federaţia Română de Atletism în parteneriat cu Primăria Câmpulung Moldovenesc, CSM Rarăul şi Asociaţia “Hai în Buco­vina”, etapa finală a Campionatului Naţional de Alergare Montană a adunat la start aproximativ 100 de sportivi.  În paralel a avut loc Cupa Rarăul, o competiţie destinată amatorilor.