Suceveanul Andrei Leanca a cucerit bronzul in ultima etapa din cadrul Cupei Mondiale de Alergare Montana

Andrei Leanc\ a participat s=mb\ta trecut\ la ultima etap\ din cadrul Cupei Mondiale de Alergare Montan\, `ntrecere ce s-a desf\[urat `n capitala Sloveniei – Ljubljana. ~n ciuda unei curse dificile, desf\[urat\ pe un traseu acoperit `n unele por]iuni cu pietre, atletul de la CSM Dorna Vatra Dornei a cucerit la final medalia de bronz, trec=nd linia de sosire al 3-lea, dup\ sportivii sloveni Jost Lapajne [i Matic Plaznik.
“Sunt mul]umit de rezultatul sportivului meu. Prin acest loc 3 ocupat `n Slovenia, dup\ calcularea punctelor din toate grand prix-urile de Cupa Mondial\, Andrei Leanc\ se situeaz\ pe locul 1 la juniori [i pe locul 17 la seniori”, a declarat antrenorul Cristian Pr=sneac.
~n urm\toarele s\pt\m=ni, Andrei Leanc\ se va preg\ti pentru Cupa Rom=niei la cros, competi]ie care va avea loc pe 10 noiembrie, la B\ile Felix. ~n acest concurs, sportivul dornean are ca obiectiv calificarea la Campionatul European de Cros ce urmeaz\ s\ se desf\[oare `n luna decembrie, `n Ungaria. (D\nu] CHIDOVE})