Stan Wawrinka, Serena Williams şi Dominika Cibulkova s-au calificat în sferturile Australian Open

Serena

Jucătoarea americană Serena Williams, cap de serie numărul 1, şi sportiva slovacă Dominika Cibulkova, a 11-a favorită, s-au calificat, luni, în sferturile de finală ale probei de simplu feminin la Australian Open, fază în care vor fi adversare, informează AFP.

Serena Williams a învins-o în optimile de finală, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-2, pe sportiva spaniolă Garbine Muguruza, cap de serie numărul 24.

Cibulkova, finalistă în 2014, a trecut de sportiva Victoria Azarenka, din Belarus, scor 6-2, 3-6, 6-3.

Tenismanul elveţian Stan Wawrinka, deţinătorul titlului, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale turneului Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Wawrinka, al patrulea favorit, l-a învins în optimile de finală pe spaniolul Guillermo Garcia-Lopez, scor 7-6 (2), 6-4, 4-6, 7-6 (8).

Elveţianul îl va întâlni în sferturile de finală pe câştigătorul meciului David Ferrer (Spania, cap de serie numărul 9) – Kei Nishikori (Japonia, nr. 5).