Friday , March 29 2024

Simona Halep si-a zdrobit adversara in optimi la Madrid: 6-0, 6-0 cu Kuzmova

Simona Halep a obtinut o calificare lejera, miercuri dupa-amiza, in sferturile de finala ale turneului de la Madrid.

Tenismena noastra a invins-o categoric in optimile de finala pe slovaca Viktoria Kuzmova (locul 46 WTA), scor 6-0, 6-0.

Intalnirea dintre cele doua, disputata pe arena centrala Manolo Santana, sub privirile lui Ion Tiriac, Ilie Nastase si Nadia Comaneci, a durat doar 44 de minute!

In runda urmatoare, Simona va da piept cu invingatoarea “optimii” dintre Ashleigh Barty si Yulia Putintseva.

Viktoria Kuzmova le-a eliminat in primele doua runde pe mult mai experimentatele Julia Goerges si Carla Suarez Navarro, insa a fost surclasata la toate capitolele de o Simona Halep dezlantuita.

Meciul dintre Halep si Kuzmova s-a jucat cu acoperisul tras, din cauza ploii care a cazut la Madrid, iar Halep a recunoscut la finalul partidei ca a fost avantajata de acest lucru.