Simona Halep se impune cu emotii in primul meci din 2016

halep

A doua jucatoare a lumii s-a impus in turul II de la Sydney in fata frantuzoaicei Caroline Garcia cu scorul de 6-4, 2-6, 6-1.

Sportiva in varsta de 24 de ani a inceput destul de bine jocul si, chiar daca a avut ceva probleme pe serviciu, nu l-a pierdut. Iar singurul break realizat in primul set a fost suficient pentru a se impune.

In actul secund ea a avut insa o cadere aproape inexplicabila, permitandu-i lui Garcia sa reintre in joc.

Halep a acuzat chiar probleme medicale, solicitand de doua ori interventia fizioterapeutului turneului in setul decisiv.

Ingrijirile medicale au fost de bun augur, numarul 2 WTA zburdand pe teren si impunandu-se cu un categoric 6-1.

In sferturile de finala de la Sydney pe Simona o asteapta un adversar mult mai tare, este vorba despre numarul 11 WTA, Carolina Pliskova.