Simona Halep se califica in sferturi la Wimbledon. 6-3, 6-3 cu Cori Gauff

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Wimbledon dupa ce a invins-o pe marea revelatie Cori Gauff.

Sportiva noastra a trecut in doua seturi de jucatoarea in varsta de 15 ani, cu 6-3, 6-3, in mai putin de o ora si jumatate.

Simona a avut probleme doar in primul set la serviciu, dar a reusit sa-si calibreze executiile si nu a fost pusa sub presiune de americanca.

In setul doi, Simona nu a mai avut nicio emotie si a obtinut o victorie destul de facila.

In sferturile de finala, sportiva noastra o va intalni pe Shuai Zhang din China, aflata pe locul 50 in clasamentul WTA.

Scorul intalnirilor precedente este 2-1 in favoarea lui Shuai Zhang. Simona a castigat singurul meci in 2012, in timp ce Zhang s-a impus de doua ori in 2016, la Australian Open si Beijing.

Partida din sferturile de finala va avea loc marti.

Simona a ajuns cel mai departe la Wimbledon in semifinale, in 2014, cand a fost invinsa de Eugenie Bouchard.