Simona Halep se califica in sferturi la Roland Garros: 6-1, 6-1 cu Carla Suarez Navarro

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Roland Garros dupa o victorie superba.

halep RG

Sportiva noastra a invins-o pe Carla Suarez Navarro (locul 23 WTA), scor 6-1, 6-1. A fost un meci perfect pentru Simona, care a facut inca un pas important spre marele sau vis: castigarea primului Grand Slam.

Romanca a continuat in nota partidelor de la Roland Garros si a oferit un tenis care ne-a incantat.

Simona a stat bine la toate capitolele, de la serviciu la retur si a parut ca nu mai resimte nicio problema de ordin fizic.

Cu unghiuri gasite perfect si lovituri la care Suarez Navarro nu a avut replica, Simona s-a distantat rapid si a condus cu 5-0, pentru ca apoi sa ia primul set cu 6-1.

Simona a inceput si setul secund cu un break, dar Suarez Navarro a facut imediat rebreak.

Sportiva noastra nu a cedat insa si a fortat apoi din nou pentru a obtine o calificare lejera in sferturile de finala.

Simona a ajuns astfel in sferturile de finala la Roland Garros, pentru a doua oara in cariera. Ultima data s-a intamplat in 2014, cand a jucat si finala.

In sferturile de finala, Simona se va intalni cu invingatoarea dintre Elina Svitolina (6 WTA) si Petra Martici (290 WTA).

Partida din sferturi va avea loc marti sau miercuri, in functie de o decizie a organizatorilor. Nici ora nu a fost stabilita. (ziare.com)