Tuesday , April 23 2024

Simona Halep s-a calificat superb in turul III la US Open

halep1

Simona Halep a dispus, in turul II al US Open, de slovaca Jana Cepelova (21 de ani, locul 65 WTA), in doua seturi, 6-2, 6-1, in mai putin de o ora de joc.

Simona a intrat mai greu in joc, fiind condusa cu 2-0 in primul set, ca urmare a erorilor nefortate. A urmat o serie de 6 game-uri la rand castigate, in care s-au remarcat punctele facute de romanca cu serviciul al II-lea.

Setul al doilea n-a avut istorie, Halep, facandu-si jocul si reusind, tot meciul, 5 asi.

Dupa aceasta victorie, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 105.090 de dolari si 90 de puncte in ierarhia WTA.

In turul urmator, numarul 2 mondial va da piept cu invingatoarea partidei dintre Mirjana Lucic (Croatia) si Shahar Peer (Israel).

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …