Thursday , April 18 2024

Simona Halep s-a calificat in sferturi la Dubai

Simona Halep s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului de la Dubai.

In optimile de finala, tenismena noastra a invins-o pe Lesia Tsurenko (locul 23 WTA), ajunsa la 7 infrangeri din tot atatea partide jucate cu fostul lider WTA.

6-3, 7-5 a fost scorul intalnirii de la Dubai, care a durat o ora si 20 de minute.

Simona va da piept in sferturile de finala cu invingatoarea “optimii” dintre Aryna Sabalenka si Belinda Bencic.

Vizibil obosita dupa perioada incarcata de meciuri, Simona a reusit totusi un prim set solid, in care a izbutit nu mai putin de trei breakuri.

Setul secund a fost mai echilibrat, iar Tsurenko a servit pentru castigarea lui la 5-4. Simona si-a pastrat calmul, a reusit rebreakul, pentru ca apoi sa se impuna cu 7-5.