Tuesday , April 23 2024

Simona Halep s-a calificat in sferturi la Doha

Simona Halep s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale turneului de la Doha.

halep-nike

A doua favorita a turneului din Qatar a invins-o in optimile de finala pe favorita numarul 13, letona Anastasija Sevasova.

Simona s-a impus in doua seturi, cu 6-4, 6-3, la capatul unui joc ce a durat doar o ora si 5 minute.

In sferturile de finala, reprezentanta noastra o va intalni pe americanca de 18 ani, CiCi Bellis, protagonista zilei la Doha, dupa victoria din optimi cu Karolina Pliskova.

Simona a inceput slab intalnirea cu Sevastova, pe care o invinsese in ultimele patru intalniri directe, dar a revenit frumos si a aratat din nou un joc solid.

Sevastova a opus rezistanta, insa loviturile mult mai puternice ale Simonei, putin nervoasa totusi pe durata acestei intalniri, au facut diferenta.

De asemenea, interventia din setul doi a lui Andrei Pavel s-a dovedit de bun augur, Simona castigand 4 game-uri consecutive dupa aceea.

Pentru Simona urmeaza acum sfertul de vineri, la o ora ce va fi anuntata ulterior, cu CiCi Bellis, pe care n-a mai intalnit-o pana acum.

68.125 de dolari si 195 de puncte WTA va primi Simona dupa calificarea in sferturi.

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …