Tuesday , April 23 2024

Simona Halep, invinsa de Svitolina la Turneul Campioanelor

Simona Halep a fost invinsa de campioana din 2018, Elina Svitolina, la Turneul Campioanelor din Shenzhen.

Sportiva noastra s-a inclinat in doua seturi destul de disputate, scor 5-7, 3-6.

Ambele jucatoare veneau dupa victorii obtinute in prima etapa a fazei grupelor, castigatoarea avand sanse uriase de calificare in semifinale inaintea duelurilor de vineri.

Svitolina a inceput excelent, cu break si doua game-uri, insa Simona a gasit resursele de a reveni si de a egala.

Cand parea pe punctul de a inchide setul, adversara ei parand cazuta, Halep a scazut neasteptat nivelul si i-a permis Elinei sa reintre in partida. S-a ajuns la 5-5, moment in care ucraineanca a fortat si a avut de castigat.

Setul secund a fost destul de asemanator, chiar daca scorul este diferit, cele doua avand un nivel destul de apropiat.

Diferenta a fost facuta de lipsa de rabdare a Simonei care, asa cum i-a transmis si Darren Cahill in doua randuri, s-a incapatanat sa caute prea repede loviturile castigatoare, strategie care a facut-o sa greseasca.

Svitolina castiga asadar in doua seturi si isi asigura deja calificarea in semifinale, in timp ce Simona va juca pentru accederea in penultimul act vineri, contra Karolinei Pliskova.

ziare.com

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …