Serena Williams, a 700-a victorie din carieră. Americanca e în semifinale la Miami Open

serena

Serena Williams, numărul 1 în tenisului mondial, s-a calificat în semifinalele turneului de tenis de la Miami, pbţinând cea de-a 700-a sa victorie în circuitul WTA, 7-6, 1-6, 6-3 cu jucătoarea germană Sabine Lisicki.
Serena Williams, câştigătoarea ultimelor două ediţii ale turneului de la Miami, s-a calificat şi anul acesta în semifinalele competiţiei, după ce a învins-o în sferturile de finală, scor 7-6, 1-6, 6-3 cu Sabine Lisicki. Următoarea adversară a Serenei ar putea fi Simona Halep, care o întâlneşte în ultimul meci din faza sferturilor pe americanca Sloane Stephens.

Victoria obţinută în faţa lui Lisicki a fost cea de-a 700-a din cariera Serenei Williams, care devine astfel a opta jucătoare a lumii care atinge această cifră. Martina Navratilova este jucătoarea cu cele mai multe victorii obţinute în circuitul WTA, 1.442.

Serena Williams a câştigat de şapte ori în carieră turneul de la Miami, iar anul 2015 l-a început cu victoria la Australian Open.