Thursday , March 28 2024

Romania, invinsa cu 3-2 de Cehia in sferturile de finala ale Fed Cup

Echipa de Fed Cup a Romaniei a suferit o infrangere dramatica in sferturile de finala ale Fed Cup ,in fata Cehiei.

fed cup

A fost un duel pasionant, intins pe durata a doua zile, Cehia impunandu-se cu scorul de 3-2 dupa meciul decisiv de dublu.

Ziua de duminica a inceput de la scorul de unu la unu, dupa ce Halep a fost invinsa de Pliskova, iar Monica Niculescu a obtinut o victorie superba in fata Petrei Kvitova.

In prima disputa a zilei, Simona a intrat in teren pentru a o infrunta pe Kvitova, dubla castigatoare de la Wimbledon.

Halep a reusit sa se impuna la capatul a doua ore si zece minute de joc, scorul final fiind 6-4, 3-6, 6-3.

Jumatate de ora mai tarziu, a venit randul Monicai Niculescu sa intre pe teren in duelul invingatoarelor din prima zi.

A fost o noua disputa care a tinut publicul cu sufletul la gura, insa, in cele din urma, romanca a fost nevoita sa se recunoasca invinsa, scorul fiind 4-6, 6-4, 3-6.

Romania – Cehia era 2-2 dupa patru meciuri si aproape doua zile de concurs, astfel ca echipa calificata urma sa se decida in meciul de dublu.

Alina Tecsor, capitanul nejucator al Romaniei, a ales sa isi odihneasca vedetele Halep si Niculescu si sa se bazeze pe Mitu si Olaru, in timp ce omologul ei ceh a riscat si a trimis-o in teren pe Pliskova, cea care abia incheiase disputa cu Monica de la simplu.

Pariul cehilor a dat roade, Pliskova si Barbora Strycova impunandu-se fara emotii la dublu, scor 6-2, 6-3.

Cehia, campioana in exercitiu a Fed Cup, se califica astfel cu multe emotii in semifinale, in timp ce Romania va merge la barajul pentru mentinerea in Grupa Mondiala.

LPS Suceava se menține pe podium în Liga Elitelor U14

LPS Suceava a rămas pe podium în Liga Elitelor U14, după ce a câștigat derbyul …