România, cu sucevenii Macovei și Plai printre titulari, a învins Spania

“Stejarii” s-au impus sâmbătă, în fața ibericilor, cu scorul de 24-7, într-o partidă disputată la Botoșani, în cadrul etapei a treia din Rugby Europe Championship

Naționala României a învins sâmbătă cu scorul de 24-7 (6-0) reprezentativa Spaniei, în etapa a treia din Rugby Europe Championship (REC), într-o partidă disputată la Botoșani.

În ciuda scorului, meciul nu a fost unul dominat de tricolori, care au fost supuși unei presiuni extraordinare în special în mitanul secund, însă ”cheia” succesului a fost apărarea foarte bună a ”stejarilor” și fructificarea ocaziilor avute.

Florin Vlaicu a stabilit scorul pauzei, 6-0, prin concretizarea a două lovituri de pedeapsă, în minutele 5 și 33, el având și o ratare în minutul 31.

Tot Vlaicu a pus alte trei puncte pe tabelă dintr-un procedeu asemănător în partea a doua a jocului, în minutul 50, pentru ca în minutul 53 Ionel Melinte să izbutească primul eseu al românilor, transformat de Vlaicu.

Au urmat apoi aproape 25 de minute în care oaspeții au atacat în valuri, presând permanent dar fără a reuși să desfacă defensiva tricolorilor. Mai mult, cei care au înscris au fost tot ”stejarii” care în minutul 76 au beneficiat de o lovitură de penalitate, transformată în puncte de Florin Vlaicu.

În primul minut suplimentar de joc, spaniolii au izbutit un eseu, prin Richard Stewart, transformat de Brad Linklater, însă tabela a fost închisă prin eseul lui Melinte, din minutul 84, netransformat.

România a obținut astfel primul succes din actuala campanie din REC, după ce a pierdut primele două confruntări, 41-13 cu Georgia, la Tbilisi, și 22-11 cu Portugalia, la Caldas da Rainha, și așteaptă acum partida cu Rusia, de la Krasnodar, programată pe 7 martie.

La Botoșani s-au confruntat echipele:

România: 1. Alexandru Savin (CSA Steaua), 2. Eugen Căpățînă (Timișoara Saracens), 3. Horațiu Pungea (Timișoara Saracens), 4. Johan van Heerden (CS Dinamo), 5. Adrian Motoc (Agen), 6. Mihai Macovei (căpitan; Colomiers), 7. Dragoș Ser (CSA Steaua), 8. Cristi Chirică (CSM Ştiința Baia Mare), 9. Florin Surugiu (CSA Steaua), 10. Daniel Plai (CSA Steaua), 11. Nicolas Onuțu (CS Vienne Rugby), 12. Florin Vlaicu (CSA Steaua), 13. Cătălin Fercu (Timișoara Saracens), 14. Marius Simionescu (Timișoara Saracens), 15. Ionel Melinte (Timișoara Saracens). Antrenor: Andy Robinson.

Rezerve: 16. Constantin Pristaviță (CSM Ştiința Baia Mare), 17. Ovidiu Cojocaru (CSM Ştiința Baia), 18. Valentin Popârlan (Timișoara Saracens), 19. Adrian Ion (CS Tomitanii Constanța), 20. Tudorel Bratu (CS Dinamo), 21. Vlăduț Popa (Timișoara Saracens), 22. Moa Maliepo (Timișoara Saracens), 23. Costel Burtilă (Rugby Club Hyeres-Carqueiranne-La Crau).

Spania: 1. Thierry Futeu, 2. Marco Pinto, 3. Alberto Blanco, 4. Lucas Guillame, 5. Joshua Peters, 6. Fred Quercy, 7. Gauthier Gibouin (căpitan), 8. Lionel Tauli, 9. Lucas Rubio, 10. Bradley Linklater, 11. Ignacio Contardi, 12. Alvar Gimeno, 13. Richard Stewart, 14. Julen Goia, 15. John Bell. Antrenor: Santiago Santos.

Rezerve: 16. Jose Diaz, 17. Vicente Del Hoyo, 18. Jon Zabala, 19. Victor Sanchez, 20. Juan Guido, 21. Tomas Munilla, 22. Pierre Nueno, 23. Baltazar Taibo.

Meciul a fost arbitrat de georgienii N. Amașukeli, T. Gvirjișvili și S. Țagareișvili.