România a remizat cu Italia, scor 1-1, într-un meci amical

Reprezentativa României a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul amical susţinut, miercuri seară, la Klagenfurt (Austria), în compania selecţionatei similare a Italiei.

Golul echipei României a fost marcat, în minutul 34, de Marica, care a înscris şi în proprie poartă în minutul 80.

Scorul a fost deschis în minutul 34, de atacantul Ciprian Marica, care, aflat la 5 metri în fata porţii, a şutat din prima sub bara transversală.

Acelaşi Marica a marcat în proprie poartă, în minutul 80. Dintr-un corner de pe partea stângă, Quagliarella s-a desprins din marcaj şi a reluat cu capul, iar mingea a fost atinsă cu capul de Marica înainte de a intra în poarta apărată de Tătăruşanu.

România: 12. Pantilimon (1. Tătăruşanu ’46) – 2. Râpă, 4. Tamaş, 5. Chivu (13. Goian ’16), 3. Raţ – 11. Torje (14. Tănase ’58), 6. Ropotan (15. Alexa ’80), 19. Florescu, 8. Deac – 10. B.Stancu, 11. Marica. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Italia: 1. Viviano – 2. Santon (16. Cassani ’60), 19. Bonucci, 27. Ranocchia, 7. Balzaretti – 14. Aquilani, 4. Ledesma, 6. Mauri – 8. Diamanti (21. Pirlo ’46) – 22. Rossi (11. Gilardino ’46), 10. Balotelli (18. Quagliarella ’60). Antrenor: Cesare Prandelli.

Cartonaşe galbene: Torje ’32 / Balzaretti ’38, Santon ’56, Aquilani ’87

Arbitri: Thomas Einwaller (central) – Roland Heim, Armin Eder (asistenţi) – Manfred Krassnitzer (rezervă) – toţi din Austria.

Căpitanul echipei naţionale, Cristian Chivu, a fost schimbat după numai 16 minute de joc, din cauza unor probleme musculare. Aceasta a reprezentat a 75-a selecţie la echipa naţională pentru fundaşul Cristian Chivu şi a 70-a pentru Răzvan Raţ.

România reuşeşte să obţină al patrulea rezultat de egalitate în cele 16 meciuri disputate în compania formaţiei Italiei. Dintre cele 16 meciuri, opt au fost amicale.