Railex a câștigat Cupa Cartierelor

Echipa patronată de Ilie Lahman și-a adjudecat trofeul pentru a patra oară, după ce s-a impus duminică, în marea finală, cu scorul de 2-0, în fața celor de la Old Bucovina Burdujeni. Premiile speciale au fost câștigate de Costel Pampărău (golgheter), Ionuț Sofian (cel mai bun portar) și Sergiu Corban (cel mai tehnic jucător) . Desfășurată pe parcursul ultimelor două weekenduri, pe terenul complexului Ramiro, ediția a VIII-a a Cupei Cartierelor a reunit peste 300 de participanți

Cupa Cartierelor - Railex_TRANSFORM

Trofeul celei de-a VIII-a ediții a Cupei Cartierelor a ajuns din nou la Railex. Echipa patronată de Ilie Lahman a câștigat pentru a patra oară competiția care le aduce sucevenilor bucuria din spatele blocurilor, după ce s-a impus duminică, pe terenul Ramiro, în marea finală, cu scorul de 2-0, în fața celor de la Old Bucovina. “Alb-roșii” și-au asigurat victoria prin golurile lui Andrei Bijec și Cornel Căinari.

Railex a mizat pe parcursul competiției pe următorii jucători: Dănuț Tipa – Sergiu Corban, Ovidiu Bosancu, Mihai Guriță, Radu Tomescu, Viorel Stan, Cornel Căinari, Andrei Bijec, Nae Gliga și Vlad Leuciuc. Antrenor: Costel Ilie. Delegat: Ionel Cazacu.

Podiumul competiției a fost completat de Autobest Ițcani, care a câștigat finala mică, în fața celor de la Rai Caffe Obcini, cu scorul de 9-0, prin golurile marcate de Tăutianu (3), Jitariuc (2), T. Neamțu, G. Neamțu, Sumanaru și Costeniuc. Clasată pe locul 4, Rai Caffe a produs supriza ediției din acest an, după ce a eliminat în faza sferturilor de finală campioana din 2015, formația Galacticii Centru.

La festivitatea de premiere de la final, oficiată de președintele Asociației Județene de Fotbal Suceava, Ciprian Anton, și a președintele Asociației Județene “Sportul pentru Toți” Suceava, Mihai Androhovici, organizatorii au acordat și câteva premii speciale. Cu un total de 8 goluri înscrise la turneul final, Costel Pamparău (Familia Obcini) a câștigat titlul de golgheter, Ionuț Sofian (Autobest Ițcani) a fost declarat cel mai bun portar al turneului, Sergiu Corban (Railex Burdujeni) a fost desemnat cel mai tehnic jucător, în vreme ce Sporting de Bdj a primit titlul de cea mai promițătoare echipă.
Rezultatele complete înregistrate la turneul final:

Grupa A:

Galacticii Centru – Cavalerii Nordului Burdujeni: 2-0

Marcatori: Avramia, autogol.

Juniorii Burdujeni – Autobest Ițcani: 1-3

Marcatori: Alexandru / Jitariuc (2), G. Neamțu.

Galacticii Centru – Juniorii Burdujeni: 4-1

Marcatori: M. Ciobanu (2), Jalbă, Avrămia S. / Florescu.

Cavalerii Nordului Burdujeni – Autobest Ițcani: 0-5

Marcatori: T. Neamțu (2), G. Neamțu, Teodor, Cosmaciuc..

Dedeman Burdujeni – Rai Caffe Obcini: 1-3

Marcatori: Haidău / Repciuc, Varzaru, Miron.

Power Centru – Familia Obcini: 2-7

Marcatori: Grosu, Gemene, / Pamparău (3), Păiuș (3), Ivan.

Dedeman Burdujeni – Familia Obcini: 2-8

Marcatori: Hrebenciuc, Haidău / Pamparău (5), Ivan, Filip, Turineac.

Marcatori: Costan, Bejenar.

Drunkards Burdujeni – Sporting de Bdj: 1-1 (4-2, d.p.)

Marcatori: Gavriloaia / Polocoșer.

Tega Logistic Plus Café Burdujeni – Tim-Group Ițcani: 4-0

Marcatori: Botezatu, Varvarei, Cimpoieș, Lăcătuș.

Drunkards Burdujeni – Tim-Group Ițcani: 1-0

Marcator: Iacob.

Tega Logistic Plus Café Burdujeni – Sporting de Bdj: 0-1

Marcator: Bejenar.

Grupa D:

ACS Activ Burdujeni – Linda Ecotil Burdujeni: 1-1 (3-4 d.p.)

ACS Activ Burdujeni – Old Bucovina Burdujeni: 1-3

Marcatori: Grămadă / D. Haraga, Luca, M. Ungureanu.

Linda Ecotil Burdujeni – Railex Burdujeni: 0-3

Sferturi de finală:

Galacticii Centru – Rai Caffe Obcini: 0-0 (5-6 d.p.)

Familia Obcini – Autobest Ițcani: 0-1

Marcator: Teodor.

Sporting de Bdj – Old Bucovina Burdujeni: 0-0 (3-4 d.p.)

Railex Burdujeni – Tega Logistic Plus Cafe Burdujeni: 3-0

Marcatori: Corban, Stan, Bijec

Semifinale:

Rai Caffe Obcini – Old Bucovina Burdujeni: 2-3

Marcatori: Repciuc, Iftimescu / Luca (2), Murariu.

Autobest Ițcani – Railex Burdujeni 1-3

Marcatori: T. Neamțu  / Ov. Bosancu (2), Tomescu.

Finala mică:

Rai Caffe Obcini – Autobest Ițcani: 0-9

Marcatori: Jitariuc (2), Tăutianu (3), T. Neamțu., Andrei, Sumanaru, Costeniuc.

Finala mare:

Old Bucovina Burdujeni – Railex Burdujeni: 0-2

Marcatori: Bijec, Căinari.

Desfășurată pe parcursul a două weekeend-uri, la complexul sportiv Ramiro, ediția din acest an a Cupei Cartierelor la fotbal a adunat la start peste 300 de participanți, împărțiti în 33 echipe.

Cupa Cartierelor 2016 a fost organizată cu sprijinul următorilor parteneri: Pub Sport Ramiro, Asociația Judeteană de Fotbal, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret, Asociația Judeteană “Sportul pentru Toți”, Rai Caffe, NGGS Grupul de Securitate, Invent Vision, Total Bet, Gents Barber Shop, Sevas Print și Decathlon. Obiectiv a fost și în acest an partener media al evenimentului. (Dănuț CHIDOVET)

CSU Suceava este finalistă în Campionatul Național pentru tineret

CSU Suceava s-a calificat în finala Campionatului Național de handbal masculin pentru tineret, după ce …