Tuesday , April 23 2024

Patricia Tig, eliminata in sferturile de finala la Madrid. Simona Halep se dueleaza cu Stosur in semifinale

patricia tig

Patricia Tig a fost eliminata in sferturile de finala de la Madrid de jucatoarea Samantha Stosur din Australia.

Sportiva noastra a cedat in doua seturi, scor 6-3, 6-4, la capatul unui meci ce a durat aproximativ o ora si jumatate.

Patricia a avut acelasi calm pe care l-a aratat si in partidele precedente, dar experienta jucatoarei de pe locul 23 WTA s-a dovedit a fi decisiva.

Primul set a fost foarte echilibrat, insa Stosur a facut un break pe final si s-a impus cu 6-3.

Lucrurile nu s-au schimbat nici in setul secund, cand Stosur a facut de asemenea diferenta tot pe final. In ultimul game, Patricia a avut trei mingi de break, insa nu le-a fructificat si a pierdut.

Patricia ramane insa cu cea mai buna performanta din cariera, ce ii va aduce un salt important in clasamentul WTA.

De asemenea, Patricia pleaca de la Madrid si cu cel mai mare premiu din cariera – un cec de peste 130 de mii de dolari.

In schimb, Samantha Stosur se va duela cu Simona Halep in semifinalele turneului, vineri de la ora 21:00.

In prima semifinala, programata vineri de la 15:00, se intalnesc Dominika Cibulkova si Louisa Chirico.

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …