Monica Niculescu şi Sania Mirza, campioane la New Haven

mirza-niculescu

Perechea Monica Niculescu (România) – Sania Mirza (India) a câștigat proba de dublu a turneului WTA de la New Haven (Connecticut). A fost primul turneu în care cele două au jucat împreună. Sania Mirza este una dintre cele mai bune jucătoare de dublu ale lunii, în timp ce Monica Niculescu a jucat, în urmă cu o lună, finala de dublu a turneului Rogers Cup, din Canada, alături de Simona Halep.

În finala de la New Haven, Monica Niculescu și Sania Mirza, favorite nr. 2, au câştigat în faţa perechii Katerina Bondarenko (Ucraina) – Chia-Jun Chung (Taiwan). Partida, care a durat o oră şi jumătate, s-a încheiat cu 7-5, 6-4.

Câștigătoarele au primit 40.650 dolari și 470 de puncte în clasamentul de dublu WTA.

Sania Mirza este nr. 1 WTA la dublu, iar Niculescu nr. 16.