Liga 1: Steaua se impiedica de cea mai slaba echipa din campionat

steaua-ASA

Steaua a facut inca un pas gresit in cursa pentru titlu, scor 1-1, pe teren propriu cu ASA Targu Mures.

Formatia lui Laurentiu Reghecampf a facut inca un meci foarte slab si a suferit foarte mult la constructie.

Pe fondul unui joc lipsit de stralucire, Steaua a primit un penalti in minutul 25, insa Alibec a sutat foarte slab si a trimis pe langa poarta.

In finalul primei reprize, tot Alibec a fost cel care a avut o ocazie mare de a marca, insa sutul sau a fost respins in transversala.

In cele din urma, in minutul 64, Jakolis a comis un penalti, iar Marius constantin a deschis scorul pentru oaspeti.

Opt minute mai tarziu, Gnohere a egalat pentru stelisti, iar finalul s-a disputat doar la poarta lui Pap.

Alibec a sutat o data in bara, a mai ratat alte doua sanse importante, insa meciul s-a terminat la egalitate.

Dupa acest rezultat, Steaua ramane pe locul 2, cu 47 de puncte, patru mai putin decat Viitorul, care duminica va intalni CFR Cluj. ASA ramane ultima, cu 12 puncte.

In aceste conditii, Steaua va intra in play-off cu 24 de puncte, in timp ce ASA merge in play-out cu 6 puncte.