Friday , April 19 2024

Juniorii I au debutat cu o infrangere

N `n prima etap\ a noului sezon, handbali[tii suceveni au pierdut cu scorul de 24-39 (14-20), `n fa]a celor de la LPS Vaslui

LPS Suceava a debutat cu o `nfr=ngere `n noua edi]ie a Campionatului Na]ional de Juniori I. ~n runda inaugural\, handbali[tii preg\ti]i de Petru Br=ndu[e, au fost `nvin[i, pe teren propriu, scor 24-39, de gruparea LPS Vaslui.

Forma]ia sucevean\ a avut parte de un debut excelent de meci, reu[ind s\ conduc\ la o diferen]\ de dou\ goluri dup\ primul sfert de or\ al jocului, scor 9-7. Mu[trului]i serios pe parcursul time-outului cerut de antrenorul Sebastian Hagiu, vasluieni au restablit egalitatea `n minutul 20, scor 10-10, iar p=n\ la pauz\ s-au distan]at la [ase reu[ite pe tabela de marcaj, scor 14-20.

Oaspe]ii au continuat s\ domine ostilit\]ile din teren [i `n repriza secund\, reu[ind s\-[i m\reasc\ ecartul la zece goluri p=n\ `n minutul 55, scor 24-34. Mai mult, `n ultimele cinci minute, trupa lui Petru Br=ndu[e nu a mai punctat deloc, `n timp ce vasluienii [i-au trecut `n cont alte cinci reu[ite, `nchiz=nd tabela la un categoric 24-39.

LPS Suceava a trimis `n teren urm\torii juc\tori: Mar]olea, P\durariu, Boca – Negru[eri (9 goluri), Iriciuc (4 goluri), Botu[an (3 goluri), Meli[ (3 goluri), Zuba[ (2 goluri), Furdui (2 goluri), Becica (un gol), Cîmpan, Bolocan, Lucaci [i Pricop.

~n celelalte dou\ meciuri ale primei etape, {tiin]a Bac\u s-a impus cu scorul de 35-29 `n derbyul local cu LPS Bac\u, `n timp ce {coala Nr. 3 Adjud a c=[tigat la Ia[i cu scorul de 33-27.

~n runda viitoare, programat\ pe 3 octombrie, LPS Suceava va juca `n deplasare cu echipa {colii Nr. 3 Adjud. (D\nu] CHIDOVE})