ITALIA-SUEDIA 1-0: Un nou meci decis în ultimele minute la Euro 2016

italia-suedia

Italia a învins Suedia în Grupa E de la Euro 2016, scor 1-0, și a devenit astfel a doua echipă calificată în optimile de finală, după Franța.

Cele două defensive au funcționat foarte bine în prima repriză, iar în timpul în care au lăsat breșe în apărare ofensivele ambelor formații n-au reușit să schimbe scorul de pe tabelă. Partea a doua a fost cu un plus pentru Italia, care a ratat în două rânduri prin Parolo. Zlatan a ieșit și el la rampă, însă într-un mod negativ. Suedezul a primit o pasă la doi metri de buturile adverse și a ratat singur cu poarta goală, însă între timp arbitrul asistent dictase ofsaid. În minutul 88, Eder a dat lovitura după o acțiune individuală de toată frumusețea.

După acest meci, Italia se menține pe locul 1, cu 6 puncte, în timp ce pe poziția secundă sunt Irlanda și Suedia cu câte două puncte. Mâine vor juca celelalte două echipe din grupă: Belgia – Irlanda.