Islanda elimina Anglia la EURO si se califica in sferturile de finala

islanda-anglia

Parcursul eroic al Islandei de la EURO 2016 continua! Cea mai mica tara de la turneul final a invins Anglia cu 2-1 si s-a calificat in sferturile de finala.

Britanicii sunt eliminati astfel pentru al doilea turneu final la rand in mod rusinos, in timp ce Islanda scrie istorie.

Avand in fata marea surpriza a turneului final, Anglia a inceput in forta, dar a primit o replica neasteptata din partea islandezilor.

Wayne Rooney a deschis scorul dupa doar 4 minute din penalti, insa islandezii au egalat imediat dupa reluarea jocului.

O aruncare de la margine a trimis mingea in careu la Sigurdsson, care a marcat frumos cu o reluare din fata portii.

Gluma s-a ingrosat in minutul 18, cand Sightorsson a sutat din centrul careului, iar Hart a intervenit greoi. 2-1 pentru Islanda, un scor pe care aproape nimeni nu-l anticipa.

Desi aveau in fata tot timpul din lume pentru a intoarce soarta meciului, englezii s-au lovit de o defensiva ce a functionat ca un zid.

Islandezii au dus disciplina la rang de arta si nu au avut foarte multe emotii pentru a gestiona avantajul din prima repriza.

Nici intrarea lui Vardy nu a luminat jocul britanicilor, eliminati astfel rusinos de la Campionatul European.

De partea cealalta, Islanda se va duela cu Franta in sferturile de finala, intr-un meci programat pe 3 iulie, de la ora 22:00.