Thursday , March 28 2024

Irina Begu, victorie la Roland Garros dupa un meci de poveste

begu-seul

Irina Begu s-a calificat in turul al treilea de la Roland Garros dupa o victorie epica obtinuta in fata americancei Coco Vandeweghe.

Sportiva noastra s-a impus in trei seturi, scor 6-7, 7-6, 10-8, dupa mai mult de trei ore si jumatate de joc.

Romanca a inceput cum nu se putea mai bine partida de pe terenul numarul doi al complexului parizian, reusind un break rapid si distantandu-se pe tabela in primul set.

Vandeweghe a avut insa o revenire exceptionala, intorcand soarta setului de la scorul de 2-5 si 0-30, impunandu-se in cele din urma in tie-break.

Actul secund a fost mai echilibrat, cele doua sportive reusind break dupa break in prima parte, pentru ca apoi sa reuseasca sa isi tina serviciul. Setul s-a decis, de asemenea, la tie-berak, dar de aceasta data Irina a fost mai buna.

S-a intrat asadar in decisiv, acolo unde echilibrul s-a mentinut, desi sportiva americana parea ca are destul de multe probleme de ordin fizic.

Cum regulile de la openul Frantei spun ca in setul decisiv nu se joaca tie-break, a inceput o lupta epuizanta pentru victorie si calificare.

Irina a fost mai proaspata si mai puternica, castigand pana la urma cu scorul de 10-8.

In turul al treilea, vineri, Begu o va intalni pe nemtoaica Annika Beck.

LPS Suceava se menține pe podium în Liga Elitelor U14

LPS Suceava a rămas pe podium în Liga Elitelor U14, după ce a câștigat derbyul …