In ce situatie ar putea rata Simona Halep calificarea în semifinalele competiţiei

simona

Simona Halep a fost magnifică în această dimineaţă şi a reuşit să cîştige categoric în faţa Serenei Williams, scor 6-0, 6-2, consolidîndu-şi prima poziţie în grupă.

În aceste condiţii, calificarea se va decide la gameurile cîştigate în turneu, iar Simona Halep are marele avantaj că a obţinut două victorii categorice, 6-2, 6-3 cu Bouchard şi 6-0, 6-2 cu Serena. Astfel, Simona are gameaveraj 24-7 şi poate pierde calificarea doar dacă este umilită de Ivanovici, adică să cîştige maximum un game. Ar avea gameaveraj 24-19 sau 25-19!

Dar o înfrîngere categorică nu este de ajuns pentru o necalificare în semifinale! Şi Serena Williams trebuie să cîştige 6-0, 6-0 împotriva lui Bouchard.

Concluzia este simplă: Simona Halep trebuie să cîştige doar două gameuri pentru a se califica 100% în semifinale, indiferent de rezultatul partidei Serena Williams – Genie Bouchard!, potrivit gsp.ro.