Thursday , April 18 2024

Humoreanul Marius Ferariu, medaliat cu bronz la Rugby Europe U18 Trophy

Marius Ferariu

Naționala Under 18 a României, din care a făcut parte șI humoreanul Marius Ferariu, a terminat pe podium la Rugby Europe U18 Trophy, a doua divizie valorică a acestei categorii de vârstă, ‘’Stejăreii’’ învingând reprezentativa Germaniei cu 18-14 (8-7) în finala mică și cucerind astfel medaliile de bronz ale competiției, informează FRR.

Echipa antrenată de Cosmin Cioriciu, Dănuț Dumbravă și Horea Himpea a marcat eseul victoriei în ultimul minut de joc, după o presiune constantă în terenul de 22 al adversarilor.

Titlul european a fost câștigat de Rusia care a învins, în finala mare a competiției, Olanda, cu 20-11.

România a terminat turneul pe locul 3 însă nu a reușit promovarea în eșalonul superior. În semifinale, ‘’Stejăreii’’ fuseseră învinși de Rusia cu 27-14.

În urma tricolorilor s-au situat, în ordine, echipele Germaniei, Cehiei, Poloniei, Luxemburgului și Ucrainei. (Agerpres)