Foresta și Viitorul Liteni evoluează astăzi în Turul II al Cupei României

14/08/19 ora:4:07am

Foresta va juca la Darabani, în vreme ce Viitorul va primi vizita Ceahlăului, în două meciuri eliminatorii programate astăzi, de la ora 17.30.  Bucovina Rădăuți va intra în competiție în Turul III

Foresta debutează la mijlocul acestei săptămâni în Cupa României, echipa antrenată de Vespazian Colban urmând să evolueze astăzi, începând cu ora 17.30, pe terenul celor de la Sănătatea Darabani.

“Galben-verzii” nu concep să rateze ­ca­lificarea în Turul III în fața unei formații botoșănene care a retrogradat din Liga a III-a la finalul sezonului trecut. “Chiar dacă întâlnim o echipă de cartier, trebuie să abordăm meciul cu maximă seriozitate, pentru că au fost destule echipe care au întâmpinat probleme la Darabani în ediția trecută de campionat. Dacă nu vom fi destul de serioși, riscăm să avem parte de o surpriză neplăcută”, a declarat antrenorul Vespazian Colban, care nu va putea miza pe mai mulți jucători în primul meci oficial din noul sezon, este vorba de Martin, Rigoni, Mateciuc, Sumanariu și Csiszer.

Dacă echipa suceveană se află la debutul în Cupa României, de partea cealaltă, Sănătatea Darabani a jucat în turul anterior cu campioana județului Botoșani, Viitorul Albești, de care a trecut cu 9-3.

Viitorul Liteni încearcă să producă o nouă surpriză

Viitorul Liteni încearcă să producă o nouă surpriză în Cupa României în meciul pe care îl are programat astăzi, de la ora 17.30, pe stadionul “Ion Pintilescu”, împotriva divizionarei a treia Ceahlăul ­Pia­tra Neamț.

“Chiar dacă întâlnim o echipă de tradiție, cu un nume rezonant în fotbalul românesc, încercăm să batem Ceahlăul, mai ales că vom avea tot lotul la dispoziție la ora meciului, inclusiv pe Corban, Bosancu și Apostol, care au lipsit în turul precedent. Suntem pregătiți să facem surpriza, mai ales că sunt convins că vom avea tribunele pline la meciul de miercuri”, a declarat antrenorul Viitorului, Demis Maranda.

Deținătoare a trofeului la nivel județean, Viitorul Liteni a trecut în primul tur al Cupei României, de Şomuz Fălticeni, cu scorul de 4-3.

Turul II al Cupei României programează în total 30 de meciuri. Acestea se dispută într-o singură manșă, în caz de egalitate după 90 de minute, urmând să se treacă la prelungiri și eventual la penaltyuri.

Programul complet al Turului II:

Sănătatea Darabani (BT) – Foresta Suceava (SV)

Viitorul Liteni (SV) – Ceahlăul Piatra Neamț (NT)

Unirea Mircești (IS) – Ştiința Miroslava (IS)

Viitorul Curița (BC) – KSE Târgu Secuiesc (CV)

Dunărea de Jos Galați (GL) – CSM Focșani (VN)

Avântul Zărnești (BZ) – Metalul Buzău (BZ)

Viitorul Ianca (BR) – CS Făurei (BR)

Victoria Cumpăna (CT) – ACS Pescărușul Sarichioi (TL)

Bărăganul Ciulnița (IL) – Unirea Slobozia (IL)

Înainte Modelu (CL) – SC Popești-Leordeni (IF)

Steaua București (B) – Mostiștea Ulmu (CL)

Viitorul Domnești (IF) – CS Tunari (IF)

Flacăra Moreni (DB) – FC Pucioasa (DB)

Precizia Săcele (BV) – Olimpic Cetate Râșnov (BV)

Ajax Botoroaga (TR) – CSM Alexandria (TR)

Real Bradu (AG) – ACS Vedița Colonești (OT)

CS Cârcea (DJ) – ACSO Filiași (DJ)

Minerul Costești (VL) – Flacăra Horezu (VL)

CS Inter Petrila (HD) – Metalurgistul Cugir (AB)

Voința Lupac (CS) – CS Hunedoara (HD)

CSC Ghiroda și Giarmata Vii (TM) – ACS Dumbrăvița (TM)

Progresul Pecica (AR) – Crișul Chișineu Criș (AR)

Național Sebiș (AR) – Gloria Lunca-Teuz Cermei (AR)

Olimpia Satu Mare (SM) – CSC Sânmartin (BH)

AFC Unirea Alba Iulia (AB) – Industria Galda (AB)

CS Florești (CJ) – Unirea Dej (CJ)

Arieșul Turda (CJ) – Sănătatea Cluj-Napoca (CJ)

Măgura Cisnădie (SB) – Steagu Roșu Brașov (BV)

Unirea Ungheni (MS) – FC Odorheiu Secuiesc (HR)

Gloria Bistrița (BN) – Avântul Reghin (MS)

Bucovina Rădăuți va debuta în Cupa României pe 28 august, odată cu Turul III al competiției (Dănuț CHIDOVET)