Foresta a remizat alb cu FC Brașov

Echipa suceveană a obținut un punct, scor 0-0, din meciul disputat ieri după-amiază, pe stadionul Areni, în compania brașovenilor, în prima etapă programată în acest an în Liga a II-a. Daniel Lung a avut cea mai mare ocazie în minutele de prelungire, când portarul oaspeților a respins miraculos mingea de sub transversală. La meci au asistat aproximativ 1.000 de spectatori. Foresta ocupă locul 10 la finalul rundei a XXXI-a.  “galben-verzii” au termen până mâine-dimineață să-și rezolve problema cu Fiscul

Liga 2. Foresta - Academica (2)

Foresta a ajuns la trei meciuri consecutive fără înfrângere, după a remizat ieri, pe Areni, scor 0-0, în compania celor de la FC Brașov, în prima etapă intermediară programată în acest an în Liga a II-a.

Bogdan Tudoreanu a început întâlnirea cu o formulă de joc extrem de defensivă, iar prima ocazie a venit abia în minutul 15, când Mutu a trimis în brațele lui Florin Iacob o minge centrată din corner.

La poarta opusă, “stegarii” au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 28, când Moldoveanu l-a lobat pe Niga din marginea careului, dar Semeghin a fost providențial și respins balonul din gura porții. Peste numai două minute, Goge a scăpat singur cu Niga, dar șutul său a fost blocat în ultimul moment de Alin Mutu.

Incurajați din tribune de aproximativ 1.000 de suporterii, “galben-verzii” au avut alte două oportunități pe finalul primei reprize, dar Rusu și Dumitriu, din lovitură liberă, nu l-au putut învinge pe Iacob.

Cornel Tălnar a făcut două schimbări la pauză, dar oaspeții nu au avut luciditatea în prejma careului sucevean, unde centrările brașovenilor au fost o pradă ușoară pentru fundașii echipei gazdă.

Pe contraatac, Foresta putea prelua conducerea prin Rusu, dar execuția din unghi a decarului sucevean a trecut pe lângă poartă.

Cele mai mari ocazii ale întâlnirii au apărut abia pe final, când formația lui Bogdan Tudoreanu putea da în două rânduri lovitura.

Mai întâi, nou-intratul Căinari a executat puțin peste poartă o lovitură liberă de la 20 de metri, iar mai apoi, în cel de-al doilea minut de prelungire, Florin Iacob a respins miraculos mingea de sub bara transversală la un voleu din șapte metri trimis de Lung.

Foresta – FC Brașov 0-0, iar “galben-verzii” au încheiat meciul în aplauzele spectatorilor. Fără bani, fără antrenamente, dar cu multă ambiție, formația suceveană continuă să surpridă pe toată lumea, reușind să încurce calculele multora în lupta pentru promovare.

Foresta: Niga – Mihălăchioaie, Mutu, Lung, Masella, Semeghin – Vraciu (’52 Cerlincă), Stănescu (’69 Grumezescu), Dumitriu, Drugă (’61 Căinari) – Rusu. Antrenori: Bogdan Tudoreanu și Marius Lup.

FC Brașov: Fl. Iacob – Băjan, I. Serban, Ichim (’72 Istrati), Ct. Stan, Enceanu (’46 Răchișan), P. Iacob, Vl. Munteanu, Goge, St. Grigorie, R. Moldoveanu (’46 Sburlea). Antrenor: Cornel Tălnar.

Unirea Stefănești – Dunărea Călărași 0-3

CS Balotești – Sepsi Sfântu Gheorghe (astăzi)

CS Afumați a stat în această rundă.

Au termen până mâine să achite datoria către Fisc

In altă ordine de idei, conducerea Forestei are termen până mâine, la ora 10.00, să facă dovadă că a achitat datoria de aproximativ 75.000 de euro pe care o are la Fisc, astfel încât să poată participa la licitația pentru obținerea de fonduri nerambursabile de la Primărie. Până ieri, înaintea meciului cu FC Brașov, oficialii echipei locale de fotbal reușiseră să strângă doar 45.000 de euro.  (Dănuț CHIDOVET)