Tuesday , April 23 2024

Foresta a produs surpriza etapei

Echipa suceveană a obținut un egal nesperat, scor 2-2, pe terenul celor de la CS Mioveni, într-un meci disputat sâmbătă, în cadrul etapei a XXX-a a Ligii a II-a. “Galben-verzii” au condus în două rânduri pe tabela de marcaj printr-o “dublă” semnată de Cătălin Vraciu (’19 – penalty și ‘51 ), argeșenii egalând de fiecare dată prin Ayza (’48 – penalty) și Staicu (‘56). “Puteam chiar să câștigăm, ținând cont că am avut trei ocazii singuri cu portarul pe final. Până la urmă este un rezultat echitabil, un punct pe care puțini se așteaptau să-l câștigăm”, a declarat antrenorul Bogdan Tudoreanu . Foresta este pe locul 10 în clasamentul Ligii a II-a Liga2. Mioveni - Foresta (1)

Foresta a produs surpriza etapei a XXX-a din Liga a II-a, după ce a remizat sâmbătă, scor 2-2 (1-0), pe terenul celor de la CS Mioveni.

Echipa suceveană era dată ca victimă sigură la meciul din Argeș, în condițiile în care, din cauza problemelor de lot, antrenorul Bogdan Tudoreanu a fost nevoit să alinieze un prim unsprezece în care s-au regăsit cinci jucători under-21, printre care și Alin Florescu (18 ani), care a debutat ca titular în eșalonul secund.

Angrenate în lupta pentru promovare, gazdele au pus presiune pe adversar încă din startul întâlnirii, dar Niga s-a opus în două rânduri la execuțiile fostului atacant de pe Areni, brazilianul Ayza.

Contrar cursului jocului, oaspeții au deschis scorul la Mioveni în minutul 19, când Bogdan Rusu a fost faultat în careu de către Tirică, iar Cătălin Vraciu a transformat de pe punctul de la 11 metri.

Trupa antrenată de Alexandru Pelici nu a resimțit șocul primirii golului, trecând pe lângă egalare în minutul 30, când Staicu a scăpat singur pe partea dreaptă, dar nu l-a putut învinge pe Niga.

La poarta opusă, după un corner, italianul Masella, revenit în echipa suceveană după o lungă perioadă, a trimis din voleu, puțin peste transversală și Foresta intra la pauză cu un avantaj nesperat.

CS Mioveni a restabilit egalitatea la trei minute de la reluare, când același Masella l-a faultat în careu pe Galan, iar căpitanul gazdelor, Roberto Ayza, a executat imparabil penaltyul acordat.

Prefațat de ocazia uriașă a lui Bogdan Rusu, golul prin care oaspeții au revenit în avantaj a picat în minutul 51, când Vraciu a șutat cu ristul de aproximativ 30 de metri, mingea a lovit pământul în fața lui Croitoru și a trecut printre brațele portarului argeșean. A fost primul gol din acțiune înscris de Vraciu de la venirea pe Areni.

Formația suceveană a condus însă pe tabelă doar cinci minute, gazdele egalând din nou situația prin Staicu, care, lăsat nemarcat în careu de Dănilă, a înscris cu o lovitură de cap după un corner.

Ultima jumătate de oră a consemnat o sarabanda a ratărilor, în care tonul a fost dat de echipa din Mioveni. Niga a fost de nebătut la execuțiile lui Neagoe și E. Florescu, brazilianul Ayza și Nilă nu au prins cadrul porții din poziții excelente, iar Staicu a trecut pe  lângă dublă în minutul 79, când a nimerit bara cu un șut din unghi.Liga2. Mioveni - Foresta (2)

Foresta putea da lovitura la Mioveni în minutele de prelungire, dar Dumitriu a ratat în două rânduri singur cu goalkeeperul Croitoru.

S-a terminat 2-2, iar formația suceveană a dat peste cap calculele hârtiei, bifând primul punct în deplasare după opt eșecuri la rând.

CS Mioveni: Croitoru – Tirică (’43 Ed. Florescu), Vișa (’57 Ed. Stoica), I. Stoica, Burnea – Boboc, M. Galan (’73 Nilă) – Rădescu, Neagoe, Roberto Ayza – M. Staicu. Antrenor: Alexandru Pelici.

Foresta: Niga – Mihălăchioaie, Al. Mutu, Masella, Al. Florescu (’67 Aeroaiei) – Căinari (’85 Coroamă), Dănilă, L. Dumitriu, Drugă – Vraciu, Bg. Rusu. Antrenori: Bogdan Tudorea­nu și Marius Lup.

Tudoreanu: “Este un punct pe care puțini se așteaptau să-l câștigăm”

Bogdan Tudoreanu a catalogat drept echitabil rezultat de egalitate înregistrat sâmbătă între CS Mioveni și Foresta. “Puteam chiar să câștigăm, ținând cont că am avut trei ocazii singuri cu portarul pe final. Până la urmă este un rezultat echitabil, un punct pe care puțini se așteaptau să-l câștigăm la Mioveni, pe terenul unei echipe cu un buget de 55 de miliarde (n.r. lei vechi). Mă așteptam la un meci mult mare greu, ținând cont că noi nu prea ne-am antrenat în ultima perioadă, dar băieții au alergat până în ultimul minut și mă bucur pentru ei. Mă bucur și pentru Vraciu, care a ajuns la trei goluri marcate, dar și pentru cei doi copii, Florescu și Coroamă, care au debutat în Liga a II-a”, a declarat antrenorul Forestei.

Pelici: “Am făcut două goluri cadou și am ratat o grămadă de ocazii”

De partea cealaltă, Alexandru Pelici consideră că argeșenii au pierdut două puncte pe “barba lor”. ”E un moment neplăcut pentru noi, după un asemenea joc în care am făcut două goluri cadou și am ratat o grămadă de ocazii. Am făcut greșeli individuale care ne-au costat primirea celor două goluri și, din păcate, nu am reușit să marcam nici dintr-un metru, nici din trei, nici din cinci, nici din centrare, nici din pasă, nici din șut. Nu comentez jocul adversarilor. Nu i-am desconsiderat pe cei de la Foresta. O făceam dacă nu ne cream ocazii de gol și jucam în dorul lelii. Au venit, s-au agățat de fiecare minge și au luptat să scoată maximum din această deplasare. Sper să joace cu aceiași ardoare și în jocurile care urmează. Dacă marcam noi primii, cred că nu mai aveau niciodată puterea să revină. Dar, de ce ne-a fost frică, n-am scăpat, de această presiune a rezultatelor”, a declarat antrenorul Mioveniului.

FC Brașov – CSM Râmnicu Vâlcea 3-0

Luceafărul Oradea și Chindia Târ­­goviște au stat.

In etapa următoare, prima intermediară din sezonul de primăvară, Foresta va primi miercuri, cu începere de la ora 17.00, pe stadionul Areni, vizita celor de la FC Brașov.  (Dănuț CHIDOVET. Foto: gazetademioveni.ro)

Atleții suceveni au urcat pe podium la semimaratonul “Constantina Diță”

Ciprian Costîn (CSŞ Rădăuți) a cucerit aurul la categoria U20 Patru atleți suceveni au urcat …