Finlandezul Valtteri Bottas a câştigat Marele Premiu al Rusiei, prima sa victorie în Formula 1

valtteri bottas

Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) a câștigat Marele Premiu al Rusiei, duminică la Soci, obținând prima sa victorie în Formula 1, la a patra cursă pentru actuala sa echipă și la a 81-a după ce a debutat în 2013, transmite AFP, preluată de Agerpres.

Bottas a fost cronometrat în 1h28min08sec743/1000. Plecat de pe linia a 2-a, Bottas a avut un start de excepție și a devansat cele două Ferrari, al germanului Sebastian Vettel și al finlandezului Kimi Raikkonen, care au completat, în această ordine, podiumul, la 617/1000, respectiv 11 sec de învingător. Al patrulea s-a clasat britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), iar al cincilea a fost olandezul Max Verstappen (Red Bull).

“A fost nevoie de ceva timp” pentru a obține prima victorie, a glumit Bottas după încheierea cursei.

Spaniolul Fernando Alonso (McLaren), fost campion mondial, nu a putut concura duminică din cauza unei probleme mecanice.

Vettel și-a mărit avansul în fruntea clasamentului piloților.

9. Carlos Sainz Jr (Spania/Toro Rosso) 11
10. Esteban Ocon (Franța/Force India) 9 p etc.

În clasamentul constructorilor conduce Mercedes, cu 136 de puncte, un singur punct mai mult decât Ferrari. Pe locurile următoare sunt Red Bull, 57 p, Force India — Mercedes, 31 p, Williams-Mercedes, 18 p, Toro Rosso — Renault, 13 p etc.

Următorul Mare Premiu din calendarul Formulei 1 va fi cel al Spaniei, pe 14 mai.