Fetele din echipa de baschet a liceului “Ştefan cel Mare”, pe podium la turneul zonal al ONSŞ

Trupa antrenată de profesorul Adrian Cojocaru a ocupat locul 3, după s-a impus în finală mică a turneului de la Moinești, în fața fetelor de la Liceul Tehnologic din Oglinzi (Neamț), cu scorul de 59 -18

Echipa de baschet feminin a Colegiului Național “Ştefan cel Mare” din Suceava a participat zilele trecute la etapa zonală a Olimpadei Naționale a Sportului Şcolar pentru elevii de gimnaziu, competiție care a reunit în sala din Moinești cinci formații din zona de nord a Moldovei. Trupa condusă de profesorul Adrian Cojocaru a ocupat locul 2 în grupa din care a făcut parte cu o victorie și o înfângere: 44-43 cu Şcoala Generală Nr. 10 din Botoșani, respectiv 30-64 cu Liceul Teoretic de Informatică “Grigore Moisil” din Iași. În finala mică, Bianca Ruști și compania au surclasat echipa Liceului Tehnologic din Oglinzi (Neamț), cu scorul de 59-18. Turneul a fost câștigat de gazdele de la Şcoala Gimnazială “Ştefan Luchian” din Moinești, după o finală cu Iași. Colegiul Național “Ştefan cel Mare” a mi­zat la etapa zonală pe următorul lot de jucă­toare: Bianca Ruști, Teodora Hîncu, Claudia Aga, Antonia Apetrei, Alessia-Miruna Grosu, Denisa-Teodora Gubernu, Anastasia Burlacioc, Ana Ilișoi, Ştefana Melinte și Sabina Slusariuc. În perioada 16-19 mai, echipa de volei masculin a Colegiului “Ştefan cel Mare” din Suceava se va bate, la București, pentru o medalie la Olimpiada Națională a Sportului Şcolar – faza pe licee. (Dănuț CHIDOVEȚ)