Tuesday , April 23 2024

Fed Cup: Simona Halep pierde fara drept de apel in fata lui Kerber

halep

Simona Halep a pierdut fara drept de apel meciul cu Angelique Kerber, din cadrul disputei Romania – Germania din Fed Cup.

Romanca a fost invinsa in doua seturi, scor 6-2, 6-2, in ceva mai mult de o ora de joc.

Simona a intrat pe teren in fata campioanei de la Australian Open dupa ce, cu o zi inainte, disputase un meci-maraton cu Petkovic in care a suferit si o accidentare usoara.

Cu un bandaj de dimensiuni apreciabile pe glezna, Halep a inceput destul de bine, insa si-a pierdut serviciul in game-ul patru. A reusit un rebreak rapid, insa apoi a cedat din nou si nu si-a mai revenit pana la final.

Setul al doilea a avut o desfasurare similara, nemtoaica impunandu-se fara niciun fel de emotie.

Halep a acuzat si dureri la glezna accidentata sambata, in setul secund solicitand inlocuirea bandajului.

A fost insa o evolutie stearsa a numarului 6 WTA, care n-a avut nici un serviciu impresionant, nici agresivitate si nici reactivitate.

Kerber, in schimb, a jucat dezinvolt si a profitat din plin de skabiciunile adversarei, asa cum face orice sportiva de top.

In urma acestui rezultat, Romania trebuie sa castige al patrulea meci de simplu din aceasta disputa pentru a pastra sanse de mentinere in Grupa Mondiala a Fed Cup.

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …