EURO 2016: Portugalia invinge Croatia dupa prelungiri, 1-0

Portugalia a invins Croatia dramatic in optimile de finala de la EURO 2016, dupa prelungiri, scor 1-0, cu un gol marcat in minutul 116.

portugalia-croatia

Singurul gol a fost reusit pe final de prelungiri de Ricardo Quaresma.

Partida de la Lens a fost una foarte slaba in primele 90 de minute, rastimp in care nu s-a tras niciun sut pe poarta, iar la final fanii au fluierat jucatorii ambelor formatii.

Croatia a dominat teritorial partida, a avut posesia, dar trupa lui Fernando Santos a inchis perfect jocul.

Ronaldo a fost mai mult figurant intr-o piesa de slaba factura, lusitanii mai mult inexistenti in atac.

Prelungirile nu au aratat nimic pana in minutul 117, oferindu-ne aceeasi plictiseala si lipsa de idei ca si in primele 90 de minute.

Totusi, miracolul a facut ca la primul sut pe poarta, Portugalia sa marcheze decisiv, in minutul 117 prin Quaresma, dupa ce in prima faza sutul lui Ronaldo fusese respins de Subasic.

Culmea este ca la faza imediat de dinainte de golul lusitan, Croatia lovise bara printr-o lovitura de cap a lui Perisic.

A fost 1-0 la final pentru lusitani asadar, oarecum nemeritat, pentru ca partida curgea lin catre executarea unor lovituri de departajare.

Portugalia va intalni Polonia joia viitoare la Marseille in primul sfert de finala de la EURO.