EURO 2016: Polonia, Țara Galilor și Portugalia, primele echipe calificate în sferturi

fotbal

Polonia s-a calificat în sferturi de finală la EURO 2016 după ce a câştigat meciul cu reprezentativa Elveţiei, scor 1-1, (5-4 după loviturile de departajare). Ţara Galilor a învins cu 1-0 Irlanda de Nord şi s-a și ea calificat în sferturi. În ultimul meci al zilei, Portugalia a eliminat Croaţia, după un gol marcat în prelungiri de Quaresma.

Duminica, la EURO 2016 se vor disputa alte trei partide. Franța – Irlanda, de la ora 16.00, Germania – Slovacia, de la ora 19.00 și Ungaria – Belgia de la ora 22.00.

Luni se vor disputa ultimele două meciuri ale optimilor de la EURO 2016. Sunt programate Italia – Spania, de la ora 19.00 și Anglia – Islanda, de la ora 22.00.

Sferturile de finală vor începe pe 30 iunie, primul meci din această etapă a competiției fiind Polonia-Portugalia.