EURO 2016: Franta se califica in optimi dupa o victorie chinuita cu Albania

franta-albania

Franta este prima echipa calificata in optimile de finala de la EURO 2016 dupa o victorie chinuita obtinuta pe final cu Albania, scor 2-0.

Dupa victoria chinuita din meciul cu Romania, Franta a avut un nou meci foarte slab in confruntarea cu Albania, echipa considerata cea mai slaba din grupa A.

Prima repriza in special a fost extrem de modesta, iar francezii nu au reusit nici macar sa trimita vreun sut pe poarta.

Lucrurile s-au schimbat insa complet in partea secunda, cand am avut un meci cu un ritm mult mai bun.

Primii care au trecut pe langa gol au fost albanezii, in minutul 52, mingea lovind bara dupa o faza confuza.

Franta a preluat totusi rapid carma jocului, dar dominarea a fost mai mult sterila. Giroud s-a aflat de multe ori la finalizare, insa nu a fost intr-o zi de gol, trimitand inclusiv in bara.

Golul francezilor a venit abia in minutul 90, ca si in meciul cu Romania. Griezmann a fost eroul gazdelor cu o lovitura de cap, desi este un jucator scund. Pe final de meci, la ultima faza, Payet a punctat si el pe contraatac.

Dupa acest rezultat, Franta are 6 puncte si e calificata in optimi. Elvetia e pe doi, cu 4 puncte, urmata de Romania (1 punct) si Albania (fara niciun punct).

Programul ultimei etape din grupa:

19 iunie, ora 22:00: Romania – Albania
19 iunie, ora 22:00: Elvetia – Franta

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în sferturi la Europenele de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de box …