Thursday , April 18 2024

Elena Vesnina triumfa la Indian Wells

vesnina

Intr-o finala 100 la suta din Rusia, tenismena Elena Vesnina a cucerit marele trofeu Masters Series 1000 de la Indian Wells, din Statele Unite, dupa ce a dispus de conationala sa Svetlana Kuznetsova.

Scorul a fost 6-7, 7-5, 6-4, dupa 3 ore si 4 minute de joc, la capatul unei finale dramatice, cu multe momente tensionate si un tenis de inalta calitate.

Vesnina, favorita 14 si locul 15 WTA, a dispus asadar de favorita 8 la trofeu si locul 8 in lume, urmand ca de luni, Vesnina sa urce pe locul 13 mondial.

Pentru Elena Vesnina (30 de ani) a fost al 3-lea turneu WTA cucerit in cariera, dupa cele de la Hobart si Eastbourne 2013, acesta fiind insa primul trofeu major Masters Series pe care il bifeaza.

Incepand de marti, tot in Statele Unite, va incepe si al doilea trofeu Masters Series 1000, cel de la Miami.