Două medalii de AUR pentru echipajele României de dublu rame fără cârmaci, la Jocurile Olimpice pentru Tineret

canotaj

Echipajele României de dublu rame fără cârmaci, feminin şi masculin, au cucerit, miercuri, medaliile de aur la Jocurile Olimpice de Tineret de la Nanjing.

La feminin, echipajul format din Cristina Popescu şi Denisa Tilvescu a încheiat cursa de 1.000 de metri cu timpul de 3:37.32 minute, cucerind medalia de aur. Fetele au fost urmate pe podium de echipajele Chinei (3:37.52) şi Canadei (3:37.75).

Echipajul format din Gheorghe Dedu şi Ciprian Tudosă a cucerit, de asemenea, medalia de aur, în proba similară masculină, cu timpul de 3:11.37 minute. Pe podium au mai urcat echipajele Cehiei (3:12.13) şi Turciei (3:12.21).

Prima medalie pentru delegaţia României a fost cucerită, luni, de judoka Ştefania Dobre, argint, la categoria 63 de kilograme.

Jocurile Olimpice de Tineret (JOT) se dispută între 16 şi 28 august, fiind o competiţie rezervată sportivilor cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani.

România este reprezentată de 41 de sportivi (23 de fete şi 18 băieţi), iar dintre aceştia zece au participat şi la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) de anul trecut, de la Utrecht, de unde opt au revenit în ţară cu cel puţin o medalie.