Saturday , April 20 2024

Dorin Andrei Rusu a devenit vicecampion balcanic

Sportivul pregătit de Cristian Prâsneac la CSM Vatra Dornei a cucerit medalia de argint în proba de 1.500 de metri din cadrul Campionatelor Balcanice de atletism indoor pentru seniori, de la Istanbul. Rusu și-a asigurat astfel calificarea la Campionatele Europene de sala de la Glasgow. Celălalt atlet sucevean prezent la competiția din Turcia, Marius Musteață, a ocupat locul 9 în proba de aruncare a greutății

România a cucerit cele mai multe medalii, 12 (do­uă de aur, șase de argint, pa­tru de bronz), sâmbătă, la cea de-a 24-a ediție a Campionatelor Balcanice de atletism indoor pentru seniori, de la Istanbul (Turcia), potrivit siteului official al Federației turce de atletism.

Printre sportivii români care au urcat pe podiumul de premiere se numără și Dorin Andrei Rusu, atletul pregătit de Cristian Prâs­neac la Dorna Vatra Dor­nei, reușind să devină vicecampion bal­­canic în proba de 1.500 de metri, cu timpul de 3 minute, 44 secunde și 26 de sutimi. Acest rezultat i-a adus lui Dorin Andrei Rusu calificarea la Campionatele Europene de sală ce vor avea loc la Glasgow (Scoția).

Într-un clasament general pe medalii, Ucraina a ocupat prima poziție, cu 4-3-1, urmată de Turcia 4-2-4, Bulgaria 3-0-2, România 2-6-4, Serbia 2-1-5 etc. La masculin, Turcia a ocupat primul loc, cu 3-2-2, urmată de Bulgaria 2-0-1 și Ro­mânia 1-2-2. La feminin, Ucraina a fost prima, 3-2-0, urmată de România, 1-4-2, și Serbia, 1-1-2, etc.

Cele două medalii de aur ale dele­gației României au fost obținute de Gabriel Bitan, la săritura în lungime (7,74 m), și de Daniela Stanciu, la ­sări­tura în înălțime (1,92 m).

Medaliile de argint au fost cucerite de Petre Nicolae Rezmiveș la 60 m (6 sec 74/100), Dorin Andrei Rusu la 1.500 m (3 min 44 sec 26/100), Florina Pierdevară la 800 m (2 min 08 sec 20/100), Cristina Ioana Bujin la triplusalt (13,47 m), Florentina Costina Iușco la săritura în lungime (6,39 m) și ștafeta feminină de 4×400 m (Camelia Florina Gal, Cristina Daniela Bălan, Bianca Denisa Răzor, Sanda Belgyan – 3 min 42 sec 39/100).

Bronzul a fost cucerit de Mihai ­Donisan la săritura în înălțime (2,19 m), șta­feta masculină de 4×400 m (Cristian Radu, Denis Dobrică, Zeno Moraru, Mihai Cristian Pîslaru – 3 min 15 sec 20/100), de Claudia Prisecaru la 3.000 m (9 min 16 sec 59/100) și de Anamaria Nesteriuc la 60 m garduri (8 sec 27/100).

Andrea Miklos s-a clasat pe 4 la 400 m (54 sec 61/100), Ligia Damaris Bara a fost a cincea la săritura în înălțime (1,83 m), iar pe 7 s-au clasat Marina Andreea Baboi la 60 m (7 sec 49/100) și Robert Parge la 400 m (48 sec 26/100). Nicolae Marian Coman a terminat pe 8 la 800 m (1 min 52 sec 78/100), la fel ca și Cristi Nicușor Boboc la triplusalt (15,50 m). La aruncarea greutății, Marius Musteață (CSU Suceava) a fost pe 9 (17,81 m), iar Andrei Gag pe 11 (17,52 m). Zeno Mo­raru a ocupat locul 12 la 400 m (49 sec 23/100). Cosmin Dumitrache nu a terminat cursa la 60 m garduri, iar Andrei Răzvan Deliu a ratat toate încer­cările la săritura cu prăjina. (D.C)