Dinamo, eliminata din Europa League dupa o infrangere la scor

Dinamo a fost eliminata in turul trei preliminar din Europa League de bascii de la Athletic Bilbao.

dinamo-bilbao

Dupa 1-1 in prima mansa de pe National Arena, formatia pregatita de Cosmin Contra a fost invinsa joi seara, in mansa retur, cu 3-0.

Confruntarea din Spania a fost la discretia celor de la Bilbao, care nu au avut nicio emotie in fata unui Dinamo ce si-a aratat limitele.

Dinamo avea nevoie de o remiza cu multe goluri sau de o victorie pentru a obtine calificarea, dar bascii au transat rapid soarta calificarii.

Profitand de doua gafe mari de pozitionare din defensiva dinamovistilor, Raul Garcia a facut o dubla in minutele 24 si 29.

Dinamo nu a dat semne de revenire, iar Bilbao a mai punctat o data in minutul 86, prin Aduriz, cu un sut plasat.

Formatia din Stefan cel Mare a parasit astfel cupele europene, unde a jucat pentru prima data dupa o pauza de cinci ani.