Tuesday , April 16 2024

Dinamo a pierdut meciul cu FC Vaslui, scor 1-2, în Liga I

Wesley a adus victoria in deplasare echipei vasluiene

Formaţia Dinamo Bucureşti a fost învinsă, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-1), de echipa FC Vaslui, într-un meci contând pentru etapa a VIII-a a Ligii I.

Gazdele au marcat prin Ganea ’12, iar oaspeţii au punctat prin Bordeanu ’33 (autogol) şi Wesley ’39.

Scorul a fost deschis în minutul 12: Bordeanu a centrat de pe partea stângă, iar Ganea a înscris cu capul de la 12 metri.

FC Vaslui a egalat prin Bordeanu, care a împins mingea în propria poartă la o centrare a lui Wesley, de pe partea stângă, unde rămăsese liber după ce Moţi l-a scos din ofsaid.

În minutul 39, la capătul unui contraatac al oaspeţilor, Lucian Sănmărtean a centrat de pe partea stângă şi Wesley a marcat cu capul de la 11 metri, dintre doi adversari.

Gazdele au ratat, în minutul 90, un penalti prin N’Doye, după ce Kuciak l-a busculat pe coechipierul său Milanov şi acesta l-a dărâmat în careu pe Ganea.

Dinamo Bucureşti: 1. Curcă – 3. Rubio (9. Niculae ’71), 30. Garat, 4. Moţi, 16. Bordeanu – 22. Torje, 26. Mărgăritescu (5. D. Kone ’46), 29. N’Doye, 20. Ad. Cristea (7. C. Munteanu ’71) – 15. Dănciulescu, 19. L. Ganea. Antrenor: Ioan Andone.

FC Vaslui: 1. Kuciak – 20. Milanov, 3. Papp, 26. Farkas, 27. Hugo Luz – 2. Campano, 4. Genchev, 80. Wesley, 18. L. Sănmărtean (30. R. Costin ’81) – 14. Adailton (11. Milisavljevic ’67), 9. Pouga (25. Bello ’89). Antrenor: Juan Ramon Lopez Caro.

VIDEO. A fost lansat imnul echipei naționale de fotbal pentru EURO 2024, „Visăm împreună”. Clip cu Esca, Smiley, Bartoș, Andra, Irina Rimes

În urma calificării echipei naționale la EURO 2024, Federația Română de Fotbal (FRF) și postul …