Cupa Mondiala 2018: Belgia elimina Brazilia si se califica in semifinale

belgia brazilia

In sferturi, belgienii au invins favorita Brazilia cu scorul de 2-1 si au scos ultima nationala non europeana din turneu.

Brazilienii au inceput mai bine partida si chiar puteau deschide scorul in minutul 7, atunci cand Thiago Silva a “reusit” sa loveasca bara din doi metri.

Cum ocaziile se razbuna, belgienii au dat lovitura cinci minute mai tarziu, atunci cand Fernandinho, fara sa fie presat de vreun adversar, a deviat un balon trimis destul de slab din corner in proprie poarta.

Dupa prima jumatate de ora de joc, De Bruyne a dus scorul la 2-0 cu un sut din afara careului, in urma unui contraatac.

Sud-americanii au atacat, insa nu au reusit decat sa reduca din diferenta dupa ce Renato Augusto a reluat excelent cu capul din centrarea lui Coutinho.

Acelasi Augusto a mai ratat o sansa mare, pentru ca in prelungiri Curtois sa scoata peste transversala balonul sutat de Neymar.

Belgia merge asadar in semifinale, acolo unde se va duela cu Franta pentru un loc in meciul cu trofeul pe masa.