CSU Suceava și-a încheiat socotelile cu Cupa României

Universitarii au părăsit competiția încă din primul tur, după ce au pierdut miercuri seară, pe terenul divizionarei secunde Unirea Sânnicolau Mare, cu scorul de 34-37 (11-18). Conducerea clubului sucevean a trimis echipa a doua la meciul din Timiș. Cu 10 goluri, Claudiu Lăzurcă a fost cel mai bun marcator din tabăra suceveană

CSU Suceava și-a în­cheiat repede socotelile cu ediția 2018-2019 a Cupei României la handbal masculin. Universitarii au pă­răsit competiția încă din primul tur, după ce au pierdut miercuri seară, pe terenul divizionarei secunde CS Unirea Sânnicolau Ma­re, cu scorul de 34-37.

Conducerea clubului su­cevean a trimis echipa a doua în Timiș, iar puștii antrenați de Ioan Tcaciuc nu au făcut față, gazdele luând un avans de șase goluri încă din minutul 12, scor 9-3. Ineficacitatea oas­peților a continuat, formația din Sânnicolau intrând la pauză cu avantaj consistent: 18-11.

În ciuda celor 17 goluri reușite de Claudiu Lăzurcă și Alexandru Ionescu, echipa suceveană nu a reușit să se apropie pe tabelă decât în ultimele zece minute de joc, când a redus scorul de la 33-26 la 37-34 la fluierul final.

CSU II Suceava: Duman, Mihă­escu – Lăzurcă (10 goluri), Ionescu (7 goluri), Oancea (5 goluri), Cozorici (4 goluri), Lupu (4), Roșu (2), Pintilei (1), Alupoaie (1), Tofănel, Burac, Ivan, Bejinariu, Jităreanu. Antrenor: Ioan Tcaciuc.

“Într-un fel sunt bucuros că am ales să trimitem echipa a doua în Cupă. Au văzut și cei tineri cum este să joace sub presiune, un meci cu miză. Nu au reușit să treacă de Sânnicolau, dar nu este o tragedie. Le vor prinde bine astfel de meciuri pe viitor”, a spus antrenorul Adi Chiruț.