CSU Suceava a pierdut la Focșani și ratează șansa de a urca în zona play-off

Echipa suceveană a cedat aseară, pe terenul celor de la CSM Focșani, cu scorul de 20-23, într-un meci contând pentru etapa a XXI-a din Liga Națională de handbal masculin. In urma acestui eșec, universitarii rămân pe locul 10, la trei puncte de play-off

Handbal. Focsani - Suceava

CSU Suceava a ratat șansa de a urca pe un loc de play-off în clasamentul Ligii Naționale la handbal masculin, după ce a pierdut aseară, pe terenul celor de la CSM Focșani, cu scorul de 20-23. In direct la TVR, trupa antrenată de Adrian Chi­ruț a condus în două rân­duri în debutul meciului din Vrancea, ultima oară în minutul 9, când Polocoșer puncta pe tabela de marcaj pentru scorul de 4-5. Gazdele au replicat printr-o șarjă de cinci goluri consecutive, prin care au întors scorul la 9-5, pentru ca, în minutul 23, ex-universitarul Mădălin Tuțu să majoreze și mai mult diferența, 13-8. Pe fondul unui joc haotic din partea handbaliștilor suceveni, care s-au întrecut în pase greșite, CSM Focșani a încheiat prima repriză cu un avantaj de patru reușite pe tabela de marcaj, scor 14-10. Universitarii au ieșit hotărâți de la vestiare, au marcat de trei ori la rând în startul reprizei secunde și s-au apropiat la scorul de 14-13. Cu golgheterul Miroiu în zi de grație, extrema focșănenilor punc­­tând de opt ori în partida de ieri, gazdele au refăcut ecartul de la pauză în minutul 47, iar șase mi­nute mai târziu, Rață, cu o boltă de pe semicerc tranșa practic soarta întâlnirii cu golul de 22-17. In ultimele șapte minute, deși portarul Cristi Tcaciuc a mai primit un singur gol, universitarii nu au avut clarviziune pe faza de atac. CSM Focșani – CSU Suceava s-a terminat 23-20, iar echipa antrenată de Adrian Chiruț rămâ­ne pe locul 10 al clasamentului. CSU Suceava: Dră­ghici, C. Tcaciuc – Baican (3 goluri), Polocoșer (3), Tîrzioru (3), Mitrea (2), Sipka (2), Soldănescu (2), Olariu (2), Burlacu (1), Petrea (1), Puljizovic (1), Preda, I. Tcaciuc și Costea. Rezultatele etapei a XXI-a: CSM București – HC Odorhei 29-29 CSM Satu Mare – CSM Făgăraș 25-26 Potaissa Turda – Poli Timișoara 31-25 HC Vaslui – Dunărea Călărași 23-19 CSM Focșani – CSU Suceava 23-20 Dinamo – HC Dobrogea Sud (aseară) Steaua a stat în această rundă. In runda viitoare, CSU Sucea­va va primi sâmbătă, 11 martie, vizita celor de la Steaua București. (Dănuț CHIDOVET)