Friday , March 29 2024

Cristiano Ronaldo a marcat golul 700 al carierei, dar Portugalia a fost învinsă de Ucraina cu 1-2

Cristiano Ronaldo a atins o bornă impresionantă. Lusitanul a marcat golul cu numărul 700 din întreaga carieră, în meciul pierdut de Portugalia în Ucraina, scor 1-2, în cadrul preliminariilor Euro 2020. Jucătorul lui Juventus a punctat din penalty, în minutul 72.

Ucraina a condus cu 2-0 la pauză, după golurile lu Yaremchuk (6′) și Yarmolenko (27′). În minutul 72, Stepanenko a primit la doilea cartonaș galben și a fost eliminat, în timp ce Portugalia a beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Ronaldo a transformat de la punctul cu var, dar rezultatul final a fost 2-1 pentru Ucraina, care și-a asigurat astfel prezența la Campionatul European din 2020.

CU 95 de goluri pentru Portugalia, Cristiano Ronaldo este cel mai bun marcator internațional din Europa. Lusitanul este urmat în acest top de Ferenc Puskas, care a marcat de 84 de ori pentru naționala Ungariei. La nivel mondial, Ronaldo este depășit doar de Ali Daei, care a înscris 109 goluri pentru naționala Iranului.