Wednesday , April 24 2024

CM Rusia: Spania smulge un egal cu Maroc, Portugalia trimite Iranul acasa

Spania s-a calificat cu mari emotii, luni seara, in optimile de finala ale Cupei Mondiale 2018.

spania-maroc

Ibericii au obtinut doar un rezultat de egalitate in meciul cu Iran, scor 2-2, din ultima etapa a Grupei B.

Scorul a fost deschis in minutul 14, cand Boutaib a profitat de o eroare uriasa la mijlocul terenului si l-a invins apoi cu calm pe David De Gea.

Avantajul africanilor a durat insa doar 5 minute, pentru ca Isco a restabilit egalitate cu un sut din 6 metri, dupa o incursiune superba a lui Iniesta.

In minutul 81, nou-intratul En-Nesyri a dus scorul la 2-1 in favoarea marocanilor cu o lovitura de cap excelent plasata, in urma unui corner.

Iago Aspas a salvat-o insa pe Spania de la o infrangere umilitoare in minutul 90. Atacantul lui Celta Vigo a marcat cu calcaiul, golul fiind validat dupa interventia VAR-ului.

Portugalia a incheiat grupa B cu un rezultat de egalitate, scor 1-1, in fata Iranului. Echipa lui Cristiano Ronaldo termina astfel grupa pe locul doi.

In optimile de finala, campionii europeni din 2016 se vor intalni cu Uruguay, castigatoarea Grupei A.

Lusitanii au tinut de minge, iar in minutul 45 scorul a fost deschis de Ricardo Quaresma, cu un sut minunat cu exteriorul din marginea careului.

In minutul 53, Portugalia a avut sansa sa se desprinda pe tabela, dar Cristiano Ronaldo, care nu a prins deloc o zi prea buna, a ratat un penalti.

Iranienii s-au aruncat in atac, iar egalarea a venit tarziu, in minutul 90+2, dintr-un penalti transformat de Ansarifard. Iranienii au mai avut o sansa mare in prelungiri, insa in cele din urma au fost eliminati.

Clasament final in Grupa B:

1. Spania – 5 puncte
2. Portugalia – 5 puncte
————————
3. Iran – 4 puncte
4. Maroc – 1 punct

Portugalia se va duela in optimi cu Uruguay pe 30 iunie, in timp ce Spania va intalni Rusia pe 1 iulie.

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …