Chiar în săptâmâna în care le-a fost diminuat buget, luptătorii suceveni au cucerit trei medalii la Campionatele Naționale pentru juniori I

Adrian Agache (foto) și Marian Hangaleț au devenit vicecampioni naționali la categoriile 74, respectiv 50 de kilograme, în vreme de Teodor Chira a cucerit bronzul la categoria 96 de kilograme

Lupte - Agache

Luptătorii suceveni au ținut să le dea o palmă autorităților chiar în săptămâna în care, la propunerea liberalului Cristi Crețu, consilierii locali au votat vinerea trecută reducerea bugetului secției de lupte de la CSM Suceava. Prezenți la sfârșitul săptămânii trecute la Campionatul Național de Juniori I de la Craiova, sportivii de la CSM Suceava și LPS Suceava s-au întors acasă cu trei medalii. Performerul delegației sucevene a fost Adrian Agache. Chiar dacă este abia la primul an de juniori I, sportivul de la CSM Suceava a devenit vicecampion național la categoria 74 de kilograme. Medalie de argint a cucerit și Marian Hangaleț, sportivul de la LPS Su­ceava reușind să ajungă până în finala la categoria 50 de kilograme. Cea de-a trei medalie suceveană a fost adusă de Teodor Chira, care, deși este cadet, a urcat pe ultima treapă a podiumului la naționalele de juniori I la categoria 96 de kilograme. In alte două rânduri, luptătorii pregătiți de Valerică Gherasim, Daniel Ciubotaru și Andrei Bolohan au ocupat locul 5 la Campionatele Naționale prin Ion Marian (96 de kilograme – CSM Suceava) și Ioan Moisei (55 de kilograme – LPS Suceava). Antrenorii suceveni au ținut să mulțu­mească Primăriei și Consiliul Local pentru spri­jinul acordat luptătorilor. (Dănuț CHIDOVET)

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în sferturi la Europenele de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de box …