Thursday , April 18 2024

CFR Cluj – AS Roma 1-1, în ultimul meci din grupa E a Ligii Campionilor

Echipa CFR Cluj a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 (0-1), cu formaţia AS Roma, în ultimul meci din grupa E a Ligii Campionilor, rezultat în urma căruia italienii s-au calificat în optimile de finală ale competiţiei.

Pentru gazde a marcat Traore ’89, iar pentru oaspeţi a punctat Borriello ’21.

AS Roma a deschis scorul în minutul 21, prin Borriello, care a primit o pasă pe partea dreaptă, a intrat în careu şi l-a învins pe Stăncioiu cu un şut la colţul lung.

Traore a egalat în minutul 89, cu o lovitură de cap, după o centrare venită de pe partea dreaptă de la Culio.

CFR Cluj: 44. Stăncioiu – 4. Panin, 24. Rada, 20. Cadu, 66. Edimar (32. Bjelanovici ’62) – 28. E. Kone, 7. E. Dică (23. Veloso ’46), 8. Kivuvu, 19. Culio – 10. De Zerbi (16. Bastos ’78) – 9. Traore. Antrenor: Alin Minteuan.

AS Roma: 1. Lobonţ – 77. Cassetti (2. Cicinho ’63), 5. Mexes, 29. Burdisso 3. Castellini – 16. De Rossi, 33. Brighi, , 94. Menez (23. Greco ’46), 30. Simplicio – 10. Totti22. Borriello, . Antrenor: Claudio Ranieri.

Cartonaşe galbene: Culio ’19, Traore ’89.

Arbitri:
William Collum (central) – Keith Sorbie, Martin Cryans (asistenţi) – Euan Norris, Mike Tumilty (asistenţii suplimentari) – Crawford Allan (rezervă) – toţi Scoţia.

La meci au asistat 12.877 spectatori, printre care aproximativ 500 de suporteri ai formaţiei oaspete.

Meciul a fost vizionat de la masa presei şi de golgheterul Ligii I, brazilianul Eric de Oliveira (Gaz Metan Mediaş), care a spus, în glumă, că rămâne la Cluj.

În timpul reprizei secunde, galeriile celor două echipe au avut un schimb de replici: gazdele au scandat numele rivalei romanilor, Lazio, iar oaspeţii au adus injurii clujenilor. Doi spectatori clujeni au fost evacuaţi din stadion.