Saturday , April 20 2024

Cetatea, invinsa la scor de tenis de Petrolul Ploiesti

.

N echipa sucevean\ a pierdut amicalul disputat `n compania “lupilor galbeni” cu un neverosimil 0-6 N trei dintre golurile prahovenilor au fost marcate de sucevenii Vlad St\nescu [i Florin Plecanciuc N Cetatea a trimis primul [i singurul [ut pe spa]iul por]ii adverse `n minutul 80, faza fiind aplaudat\ ironic de spectatorii prezen]i `n tribunele de pe “Nada Florilor”

Cetatea Suceava a pierdut cu un neverosimil scor de 0-6 `n fa]a divizionarei secunde Petrolul Ploie[ti, `ntr-un meci amical disputat miercuri dup\-amiaz\ pe stadionul “Nada Florilor” din F\lticeni.
Pu[tii trimi[i pe teren de Ovidiu Murariu au clacat de la primele [arje ofensive purtate de prahoveni, fostul echipier al “galben-alba[trilor” Vlad St\nescu reu[ind s\ deschid\ scorul `nc\ din minutul 3, `n urma unei gafe a portarului Vamanu. “Lupii galbeni” [i-au dublat avantajul `n minutul 37, c=nd Cristi Vlad a transformat cu precizie o lovitura de pedeaps\, stabilind totodat\ [i scorul pauzei.
Golul trei a picat la cinci minute de la reluare, c=nd Stoica a finalizat cu latul, ca la antrenamente, o centrare venit\ de pe partea st=ng\. Introdus pe teren `n repriza a doua, fostul component al Cet\tii, Florin Plecanciuc [i trecut [i el numele pe lista marcatorilor `n minutul 60, c=nd a `nscris cu o puternic\ lovitur\ de cap pentru 4-0. P=n\ la fluierul final, ploie[tenii au mai marcat de dou\ ori prin St\nescu [i Neaga, `n minutele 70, respectiv 72.
Primul [i singurul [ut al Cet\]ii pe spa]iul por]ii prahovene a venit abia `n minutul 80, c=nd execu]ia lui Matei a fost blocat\ de goalkeeperul advers, faza fiind aplaudat\ ironic de pu]inii spectatori prezen]i `n tribunele stadionului “Nada Florilor”.
Cetatea Suceava a `nceput meciul `n urm\toarea a[ezare: Vamanu – Cozma, }ugui, Pav\l, C. Ciurl\, A. Ciurl\, Cara, Azaharioaiei, Tomescu, Avr\mia, Matei. Dup\ pauz\ au mai intrat: Hu]anu, P\un, Dragomir, Boca [i Mireu]\.
~n urmatorul meci de preg\tire, echipa sucevean\ se va deplasa ast\zi pe terenul viitoarei colege de serie Cetatea T=rgu Neam]. (D\nu] CHIDOVE})