Atleții suceveni au cucerit șapte medalii la naționalele de juniori

Performera delegației a fost Angelica Olenici, sportiva pregătită de antrenorul Iustin Tătărău la LPS Suceava reușind să devină campioană națională în probele de 800 și 1.500 de metri

Atleții cluburilor suce­ve­ne au cucerit șapte medalii la Campionatul Național pentru ju­niori I, competiție desfă­șu­rată în weekend, la Pitești. Performera delegației su­ce­vene a fost Angelica Ole­nici, sportiva pregătită de antrenorul Iustin Tătărău la Liceul cu Program Sportiv din Suceava reușind să devină campioană națională la 800 și 1.500 de metri. Şi nu oricum, ci cu recorduri personale în ambele probe. Olenici a făcut parte și din ștafeta de 4X400 de metri a clubului CSM Onești, alături de care a câștigat medalia de bronz. Mădălina Elena Sîrbu (CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc) a cucerit două medalii în probele de 3.000 și 5.000, în vreme ce colega sa de club, Antonia Gabriela Bodnariuc, și-a asigurat calificarea la Festivalul Olimpic al Tineretului European, după ce a sosit pe locul al 2-lea în proba de 800 de metri din cadrul naționalelor de la Pitești. Cea de-a șaptea medalie a fost adusă de Florin Pitic, sportivul legitimat la LPS Suceava cucerind bronzul în proba de 800 de metri. (Dă­nuț CHIDOVEȚ)

CSU Suceava este finalistă în Campionatul Național pentru tineret

CSU Suceava s-a calificat în finala Campionatului Național de handbal masculin pentru tineret, după ce …