Alin Firfirică, vicecampion european la aruncarea discului

In finala competiției din Polonia, sportivul legitimat la CSU Suceava a ocupat locul secund cu o aruncare de 60 de metri și 17 centimetri, reușită din prima încercare

Firfirica

Alin Firfirică (21 de ani) a cucerit duminică medalia de argint în finala probei de aruncare a discului, din cadrul Campionatelor Europene de atletism Under 23 de la Bydgoszcz (Polonia).

In finală, sportivul legitimat la CSU Suceava, a ocupat locul secund cu o aruncare de 60 de metri și 17 centimetri, reușită din prima încercare. Firfirică a fost devansat doar de norvegianul Sven Martin Skagestad cu 61,00 metri. Medalia de bronz i-a revenit germanului Clemens Prufer cu 60,08 metri.

Cel mai bun rezultat personal al lui Firfirică este un 61,17 metri, realizat în acest an în februarie.

În finala masculină de 20 de kilometri marș, Andrei Gafița, sportiv pregătit de Radu Mihalescu la CSM Suceava, a fost al 23-lea, iar în proba similară feminină, Mihaela Acatrinei s-a clasat pe locul 17. (Agerpres)