UPDATE: BASEL – STEAUA 1-1. Gol PIOVACCARI. A egalat SIO in prelungiri

piovaccari Steaua a ratat practic prezenţa în primăvara cupelor europene, după remiza de miercuri seara, scor 1-1, înregistrată pe terenul lui FC Basel, în etapa a patra a fazei grupelor Ligii Campionilor. Piovaccari a deschis scorul în minutul 17, dar a fost egalată în primul minut al prelungirilor de Giovanni Sio.
Steaua a crezut în şansa ei, că poate câştiga la Basel şi într-un final le va putea sufla elveţienilor locul care asigură prezenţa în grupele Ligii Europa, şi a luptat timp de 90 de minute pentru a o valorifica. Toată munca roş-albaştrilor s-a risipit însă într-un mod frustrant, în primul minut al prelungirilor, când Giovanni Sio le-a răpit în mod nemeritat steliştilor o victorie pe care o aşteptau de mai bine de şapte ani în grupele Ligii Campionilor.
Steaua a jucat bine, dar din păcate pentru noi meciul a semănat izbitor de bine cu cel din tur, când elveţienii au condus ostilităţile, iar trupa lui Reghecampf a egalat pe final de meci. Acum rolurile s-au inversat, iar golul primit de Steaua în minutul 90+1 o ţintuieşte practic pe ultimul loc al grupei E.
Piovaccari a deschis scorul, în minutul 17, italianul sincronizându-se perfect cu Szukala, care l-a lansat excelent. Vârful Stelei a scăpat singur cu portarul Sommer şi l-a învins pe acesta, marcând un gol pe care ni l-am fi dorit singurul al partidei de la Basel. Finalul primei reprize i-a găsit pe stelişti în ofensivă, ei ratând două ocazii uriaşe, prin Szukala şi Gardoş.
În partea secundă elveţienii au fost mai activi, însă o dată cu trecerea timpului au început să pară resemnaţi şi epuizaţi, numai că, paradoxal, pe acest fond al neputinţei elveţienilor, fotbalul s-a dovedit nedrept cu campioana României. Liber pe stânga, Stocker a centrat în careul nostru, unde l-a găsit bine demarcat pe Giovanni Sio, care a reluat din prima, cu latul, în plasă. A fost golul de 1-1, care a spulberat speranţele pe care ni le puseserăm într-o calificare.
În celălalt meci al grupei, Chelsea a învins pe Schalke cu 3-0, iar clasamentul grupei arată astfel: 1. Chelsea – 9p; 2. Schalke – 6p; 3. Basel – 5p; 4. Steaua – 2p. Steaua mai are de jucat cu Schalke, acasă, pe 26 noiembrie, şi la Chelsea Londra, pe 11 decembrie.